Kaplnka na hudobnom festivale UPRISING 2017

  • Inštalácia: 2017
  • Lokalita: Festival UPRISING, Bratislava Zlaté Piesky

Letný festival UPRISING nás oslovil s vytvorením kaplnky najmä na festivalové svadby. Požiadavka bola, aby kaplnka nesúvisela s konkrétnym náboženstvom, bola recyklovateľná a finančne nenáročná. Čo predstavuje pojem kaplnka? Pre nás je to najmä duchovný priestor, kde človek hľadá pokoj, oddych a akýsi únik od reality. Naším zámerom bolo vytvoriť priestor pre duševnú relaxáciu, meditáciu a malé obrady.

Jednoduché, až prosté hmotové prevedenie umocňuje celkový výraz kaplnky. Nenáročnosť architektonického riešenia sa odráža na rýchlej výstavbe a nízkych stavebných nákladoch. Celá hmota kaplnky je riešená ako otvorený nezastrešený štíhly hranol s jedným vstupným otvorom. Hlavným konštrukčným materiálom sú drevené euro palety doplnené drevenými prvkami. Polopriehľadná konštrukcia bočných stien s bielymi doskami vytvára v interiéri zaujímavú hru svetla s tieňa. Čelnej stene dominuje veľký obraz. Štruktúra fasád a proporcia vnútorného priestoru vyvoláva pocit spirituality a núti návštevníka vzhliadnuť hore k otvorenej oblohe.

Kaplnka je vyjadrením určitej pokory a piety. Má vzbudzovať vážnosť a autoritu. Návštevníka má svojím vzhľadom zaujať natoľko, aby okrem zvedavosti preskúmať tento priestor, cítil aj úctu a rešpekt zo samotného navštívenia.