Rekonštrukcia rodinného domu Kráľovce

  • Návrh: 2018
  • Lokalita: Kráľovce (okres Košice)

Rodinný dom v Kráľovciach prešiel viacerými stavebnými úpravami. Pôvodne išlo o dispozíciu s priechodnými izbami, čo sa predchádzajúci majitelia rozhodli vyriešiť prístavbou chodby. Vytvorili tak dve nepriechodné izby, avšak bez okien. Pridanie okien na druhej strane izieb nie je možné, nakoľko je dom postavený na hranici pozemku a okná by tak boli orientované priamo do susedného dvora. Noví majitelia sa na nás obrátili s požiadavkou rekonštrukcie domu tak, aby mali k dispozícii 4 spálne, každú samozrejme osvetlenú prirodzeným svetlom.

Riešením pre nás bolo vytvoriť nový vstup so zádverím orientovaný do existujúcej chodby a dve problematické izby spojiť do jedného veľkopriestoru. Pôvodnú obvodovú stenu sme vybúrali na minimum a vo veľkopriestore navrhli obývaciu izbu s kuchyňou, jedálňou a knižnicou. Keďže je potrebné vymeniť existujúci krov, navrhli sme tento priestor vyšší, až po úroveň nových drevených krokiev doplnený o 4 strešné okná. V pôvodných miestnostiach kuchyne a obývacej izby tak vznikli dve priestranné spálne so šatníkmi. Prednú časť domu o meter nadstavujeme, v podkroví sú navrhnuté dve spálne s kúpeľňou. V povale orientovanej do záhrady riešime zimnú záhradu s veľkou strešnou terasou.
Architektonicky je vizuál domu riešený ako dve hmoty so štítom a sedlovou strechou orientované kolmo na seba. Segregáciu hmôt podporuje aj materiálové riešenie fasád, jeden domček je navrhnutý ako biely, druhý s dreveným obkladom.