Rodinný dom Korcháň

  • Projekt: 2021
  • Lokalita: Korcháň, SK

Na úzkom dlhom pozemku uprostred hôr sme od prístupovej cesty navrhli garáž s dielňou, čiastočne zapustenú do terénu. Hmota garáže zakrýva od cesty pohľad na rodinný dom a poskytuje tak jeho obyvateľom súkromie, zároveň však nebráni výhľadu. Vegetačná strecha garáže je pokračovaním záhrady.

Samotný rodinný dom je jednoduchého kompaktného tvaru, ktorý reflektuje na tvar pozemku. Hambálkové riešenie krovu poskytuje svetlú výšku cez 1 a pol podlažia miestností v dennej zóne a členenie na prízemie a obytné podkrovie v nočnej zóne.

Vstupujeme v strede objektu do zádveria, ktoré ústi do ústredného veľkopriestoru dennej zóny. Dennú zóny tvorí priestranná obývacia izba s knižnicou, jedálňou a kuchyňou. Priamo z obývacej izby je prístup na veľkorysú krytú terasu s vonkajším krbom a letnou kuchyňou. Za kuchyňou sa nachádza celá nočná zóna pozostávajúca z troch spální, dvoch kúpeľní, technickej miestnosti a práčovne. Po schodisku sa dostávame do podkrovia, kde sú navrhnuté úložné priestory, herňa pre deti a pracovňa príležitostne využívaná ako hosťovská izba.

Dom je navrhnutý v prírodnom modernom duchu, horizontalitu objektu podporuje kamenný obklad v kombinácii s bielou fasádnou omietkou.