STONE BARN – Yoga meditačný kemp

  • Súťaž: 2017
  • Lokalita: Lotyšsko

“Krajina, kde príroda a tradícia existujú v harmónii od nepamäti”

Lotyšsko je jedným z tých zriedkavých miest na svete, ktoré netrpia zdevastovanou krajinou a stále profitujú z rôznorodých ekosystémov a rozsiahleho lesa. Areál okolo kamennej píly má všetky potenciály potrebné na vytvorenie tichého komplexu pre meditáciu a oddych, ako únik od stresujúceho životného štýlu v mestách. Môže poskytnúť ideálne miesto pre ľudí, ktorí sa snažia nájsť harmóniu medzi prírodou a človekom, ako aj rovnováhu medzi ľudským telom a dušou.
Neodmysliteľnou súčasťou nášho návrhu je ochrana miestnej krajiny a existujúcich kultúrnych hodnôt. Obnovujeme zachovalé časti objektu starej píly s cieľom prezentovať v tradičnej podobe miestne kultúrne dedičstvo, originálne materiály a architektúru. Kamenná píla sa stáva strediskom komplexu s hlavnými funkciami ako hlavná meditačná hala, wellness, reštaurácia, recepcia a súkromný byt majiteľov pod jeho strechou.
Vstupná časť komplexu má prevažne prírodný charakter. Ubytovanie pre hostí je riešené za hlavnou budovou v malých chatkách medzi stromami. Chatky pre 1, 2 a 4 osoby s tvarom tradičného lotyšského domu sa sústreďujú okolo krytého vonkajšieho meditačného priestoru. Orientujú sa na tento priestor svojimi vstupmi, aby zabezpečili tichú atmosféru počas skupinových meditácií. Osobná meditácia pre každého návštevníka je na krytej terase každej chatky.
Celý komplex je spojený pešími chodníkmi a mostmi ponad potok. Chodníky sú trochu zdvihnuté zo zeme, aby umožnili lúčnemu porastu rásť všade. Na konci cestičky je situovaná tichá kaplnka: uzavretý priestor pre osobnú meditáciu. K dispozícii sú tiež 3 otvorené meditačné platá na stromoch.
Na severnej strane areálu je malá farma a komunitná záhrada, ktorá produkuje ovocie a zeleninu pre potreby miestnej kuchyne.
Všetky nové budovy sú energeticky sebestačné. Používajú slnečnú energiu na vykurovanie a v každej budove je malá technická miestnosť s nádržou na zber a čistenie dažďovej vody. Sú vyrobené z konopných panelov vyrobených v oblasti Madona a pokrytých opätovne použitými drevenými doskami. Budova kamennej píly má dodatočný zdroj energie – malú vodnú elektráreň vybudovanú na existujúcom vodnom kanáli.
STONE BARN meditačný kemp je miestom harmónie medzi prírodnou krajinou a ľuďmi, telesným a duševným oddychom, ako aj súčasnou a tradičnou architektúrou.